МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Регион
Бушати се сретна со лидерите на Самоопределување

Бушати се сретна со лидерите на Самоопределување

петок, 14 септември 2018, 13:10ч.   |   Z.H.

 Лидерот на косовското опозициско Движење Самооpределување (ВВ), Албин Курти и шефот на пратеничката група на партијата, Глаук Коњуфца синоќа се сретнаа со министерот за надворешн работи на Албанија, Дитмир Бушати и албанскиот амбасадор во Косово, Ќемал Минџози.

Како што соопшти ВВ, на средбата во Приштина се разговарало за значењето на добрите односи и широката соработка меѓу Косово и Албанија на сите полиња – политички и економски, институционални и општествени.
 
– Посебно се разговараше за најновиот дијалог со Србија, за што претседателот Курти нагласи дека, од една страна, говорот на претседателот на Србија во Митровица покажа дека криминалното минато е актуелно, додека, од друга страна, Источно Косово (Прешевската Долина, н.з.) се користи како мамка од претседателот (Хашим) Тачи за да обезбеди политичка и јавна поддршка, што многу му недостасува, се вели во соопштението.
 
Министерот за надворешни работи на Албанија Бушати синоќа од Скопје допатува во Приштина, каде што денеска ќе има официјални средби со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, шефот на дипломатијата Беџет Пацоли и претседателот на Собранието, Кадри Весели.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.