МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
Сведоците велат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со денови се закануваа со народот

Сведоците велат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со денови се закануваа со народот

четврток, 13 септември 2018, 16:08ч.   |   Xh.I.

Дел од обвинетите можеби се случајно залутани во процесот за крвавиот четврток но дел знам дека работеа по сценарио во кое и самите учествуваа. Вака сведочеше доскорешниот пратеник а сега заменик министер за образование Петар Атанасов за она што се случуваше на 27- ми април лани во собранието. Потенцираше дека инцидентите со денови претходно како да ги најавувале пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница, а најостар во ова бил пратеникот Крсто Мукоски кој сега е меѓу обвинетите. Еден од останатите обвинети пак побара Атанасов да го препознае дали е тој човекот кој и помагал на една повредена пратеничка.

Сведочеше и пратенико Енес Ибрахим, кој раскажуваше за заканите кој ги добил тој ден. Дел од толпата викала фатете го турчинот, ни Ердоган сега нема да го спаси. Во еден момент паднал по што го удирале со клоци. Ибрахим рече дека кога успеал да стане го видел вработениот во УБК Мумир Пепич кој сега е меѓу обвинетите. Адвокатите инсистираа да каже дали тој го тепал, на што сведокот одговори дека не можел да види бидејќи си ја криел главата од ударите.

Инаку на листата сведоци денеска се уште пратениците Катерина Кузмановска и Хари Локвенец. Судењето против 33- цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок продолжува следната недела.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.