МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
Заев пред Европарламентот: Македонија е Европа во мало

Заев пред Европарламентот: Македонија е Европа во мало

четврток, 13 септември 2018, 12:40ч.   |   Xh.I.

Премиерот Зоран Заев денеска се обрати пред пратениците во Европскиот парламент, за првпат и му се даде шанса да зборува на македонски јазик. „Народот на нашата земја е на историски крстопат, пред историски предизвик“, рече на почетокот на својот говор пред европарламентарците македонскиот премиер Зоран Заев, кој се осврна за Договорот со Грција и за претстојниот референдум за членството на Македонија во НАТО и ЕУ.  Тој се заблагодари на поддршката што ја добива Македонија и порача дека граѓаните на Македонија се одлучиле за европска иднина.

„Граѓаните на Македонија својата иднина ја гледаат како дел од ЕУ. Нашите луѓе работеа многу напорно да ги остварат своите сништа. Да, направивме напредок, но не е доволно. Знам дека можеме да направиме подобро. Ние се бориме да не бидеме изолирани од остатокот од светот. Се уште се соочуваме со проблеми, но никогаш не ги изгубивме нашите визии. Нема да се откажеме сега“, рече Заев.

Како што порача премиерот, челнството во НАТО и ЕУ ќе донесе голема стабилност во Македонија и економски раст во државата.

„Приклучувањето кон ова семејство е стабилност за сите нас. Ве уверувам дека правиме се да ги постигнеме стандардите на ЕУ. Ни претстои уште долг пат, но вашето добредоје ни дава поттик. Силната верба во нашата европска иднина е клучниот мотив за Договорите со Грција и Бугарија. Ние сме европа во мало, обединети во различностите. Нашите граѓани го направија изборот се определија за европска иднина. Да се тргнеме напред кон иднината. За Република Македонија тоа е можност која долго ја чекавме“, додаде Заев.

© ЖУРНАЛ    ~73,25

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.