МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Како старее човечкиот организам?

Како старее човечкиот организам?

вторник, 11 септември 2018, 11:25ч.   |   Z.H.

 Не сите човечки органи започнуваат да стареат истовремено. Некои органи почнуваат да стареат порано, додека други се побавни, откриваат француските научници.

 
1. Белите дробови почнуваат да стареат на возраст од 20 години.
 
2. Мозокот, исто така почнува да старее на 20 години.
 
3. Кожата почнува да старее по 25 години, а мускулите го губат тонусот и силата на возраст по 30 години.
 
4. Градите на жената почнуваат да растат на возраст од 35 години.
 
5. Коските губат квалитет по 35-годишна возраст, а забите од 40-годишна возраст.
 
6. Очите почнуваат да стареат од 40-годишна возраст, исто како и срцето.
 
7. Бубрезите и простатата почнуваат да стареат од 50-тата година.
 
8. Слушањето почнува да опаѓа од средината на педесеттите години, исто како и цревата.
 
9. Чувството на вкус и мирис започнува да исчезнува уште од 60-годишна возраст.
 
10. Гласот започнува да изнесува од 65 години, и се препознава по тоа што станува потивок и рапавa.

© ЖУРНАЛ    ~348,126

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.