МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Свет
Тројца Палестинци загинаа во израелски воздушни напади врз Газа

Тројца Палестинци загинаа во израелски воздушни напади врз Газа

четврток, 09 август 2018, 15:27ч.   |   Z.H.

 Три лица загинаа во последниот бран на израелски воздушни напади кои беа извршени денеска врз десетици цели во Газа, додека палестинските милитанти истрелале голем број ракети во Израел.

 
Според Министерството за здравство во Газа, во бомбардирањето загинале бремена жена, нејзината 1-годишна ќерка и милитант на Хамас.
 
Најмалку седум Израелци се повредени од ракетите истрелани од Палестинците.
 
Израелската армија соопшти дека 150 ракети биле истрелани врз Израел, додека израелските воени авиони извршиле повеќе од 140 воздушни напади врз позициите на милитантите на Хамас.
 
Израел и Хамас се бореа во три војни, откако исламската милитантна група ја презеде контролата врз Газа во 2007 година.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.