МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонија - од една во друга партизирана администрација
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протест во недела: Македонија се гуши, ова црнило..
МВР: Казни од 200 до 500 евра за употреба на пиротехника
Семејството на убиениот Саздо бара 10 милиони денари отштета
Регион
Во Албанија 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

Во Албанија 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

четврток, 09 август 2018, 15:22ч.   |   Z.H.

 Доколку им се даде и најмала можност дури 70 отсто од младите би ја напуштиле Албанија и би заминале во некоја од земјите на Европската унија.

 
Овие алармантни показатели се дел од извештајот објавен од страна на Националната мрежа за млади на Албанија (ANYN) и CRCA Албанија,во пресрет на Светскиот ден на младите, 12 август.
 
Алтин Хазизај, претседател на CRCA вели дека оваа тенденција е во постојан раст и оти извештајот евидентирал дека младите на целата територија на земјата се соочуваат со недостиг на социјални и економски политики.
 
– Повеќе од загрижувачки е фактот дека над 70 отсто од младите сакаат да емигрираат во земјите на Европската унија. Албанските граѓани не гледаат перспектива во својата земја и својот живот и нивниот напредок го гледаат во друга земја – вели Хазизај
 
Една од главните причини што младите сакаат да заминат и ја гледаат својата иднина надвор од земјата е невработеноста. Последната студија на Светската органзација за труд ја подредува Албанија на прво место по нивото на невработеност на младите.
 
– Доколку го поврзиме ова со податоците на Светската организација за труд, ILO, каде се наведува дека 32 отсто од младите во Албанија се невработени, тогаш албанската влада потфлила кога станува збор за младите во Албанија – додава Хазизај.
 
По повод Светскиот ден на младите, CRCA и Националната мрежа за млади меѓу другото бараат од албанската влада да го реализира ветувањето за одвојување од буџетот посебен фонд за спроведување на планот на делување за млади.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Во Србија ќе се наплаќа патарина и на магистралните патишта
Во декември Ципрас во официјална посета на Москва
Oтстранет натписот „Тито“, ставено албанско знаме
Уапсен поранешен заменик-градоначалник, полово вознемирувал малолетничка
Одлука за косовската војска: Тачи во униформа, а Вучиќ во јужниот дел на Србија
Вучиќ: Јасно е дека силите на КФОР, односно НАТО, намерно нѐ лажеа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.