МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Како да препознаете дека на Вашето тело му е потребно вода

Како да препознаете дека на Вашето тело му е потребно вода

понеделник, 20 август 2018, 14:18ч.   |   Z.H.

 Доколку сте сметале дека дехидратацијата ги погодува само оние кои воопшто не пијат вода, можно е дури и Вие кои пиете вода да страдате од тоа, иако не сте свесни. Дури 75 % од луѓето се дехидрирани, а тие не знаат.

Околу 60 % од нашиот организам го сочинува вода, 15 % од севкупната вода се наоѓа во мускулите, а 85 % од водата во мозокот. Доколку упорно не се чувствувате добро, а не знаете зошто, дехидратацијата може да биде причина за тоа.
 
1. Замор
 
Секогаш сте уморни, и кога сте дома и на работа, па дури и кога доволно сте спиеле. Дури и мала дехидратација може да предизвика недостаток на енергија, умор и поспаност. Многу е важно да пиете доволно течности со цел телото да не дехидрира и да предизвика омалаксаност и пад на енергијата.
 
2. Хронична опстипација
 
Се чувствувате подуено и имате лош здив. Водата е природен прочистувач на организмот, така што е многу важно да внесувате доволно вода во текот на денот. За воспоставување на рамнотежа потребна е правилна хидратација, односно пиење на вода на секои 60 минути. Дехидратацијата може да предизвика проблеми во цревата и опстипацијата.
 
3. Главоболка
 
Главоболката е чест знак дека сте дехидрирале. Болката обично се појавува на предната страна на главата, која поради невнимание може да се претвори во мигрена. За да се спречи главоболка, најважно е да пиете доволно течности, како во летните така и во зимските месеци.

© ЖУРНАЛ    ~238,82

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.