МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонија - од една во друга партизирана администрација
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протест во недела: Македонија се гуши, ова црнило..
МВР: Казни од 200 до 500 евра за употреба на пиротехника
Семејството на убиениот Саздо бара 10 милиони денари отштета
Колумни
Избори, наместо консултативен референдум!

Избори, наместо консултативен референдум!

среда, 01 август 2018, 08:35ч.   |   B.M.

Напишано од Никола Тасев

Во средно имавме факултативни предмети, без обврска да ги посетуваме и без оценки. Обично наместо на часови игравме пикадо или билијард во блиското кафуле.

Слично е и со консултативниот референдум!

Зошто да се потрошат 3,5 милиони евра за ова, кога многумина тој ден ќе играат пикадо, билијард или ќе прават скара!

Наместо ова, незадолжителното – ајде на избори, ама задолжителни!

Нека главната програма на секоја парија биде ЗА или ПРОТИВ. Кој ќе победи – негово е!

Вака се прашува народот, а не на консултативен референдум, на кој ВМРО-ДПМНЕ ќе си ја ишка мувата од капата со бојкот, а СДСМ ќе се надева дека ќе нема цензус, па одлуката ќе си ја донесе во институциите.

Избори – на кои и едните и другите имаат што да изгубат!

Избори, ама добро подготвени:

– Прочистен избирачки список со временски период за активна регистрација на гласачите: сакаш да гласаш – регистрирај се.

– Една изборна единица, без изборен праг, а квалификувањето за избори да се прави со приложување на предлог од минимум 5.000 потписи на секоја изборна листа.

– Отворени листи преку кои се запазува регионалната застапеност и уште поважно преку што во парламентот ќе добиеме личности, а не медиумски препознатливи лица.

– Забрана за предизборно коалицирање, преку што ќе заминат во историјата човек партии што 20-тина години се шлепаат на една од поголемите.

Референдум е пресериозна институција за да биде факултативен и консултативен!

© ЖУРНАЛ    ~184,62

НАЈЧИТАНИ ОД КОЛУМНИ
Признале или не, Митко Јанчев ни одржа лекција!
Отсутниот Грујо ќе го урне присутниот Заев?
Зошто во тоа колено?
Рибата Ванда исплива на површина
Лошите вести од ВМРО-ДПМНЕ се добри
Проблематичен до крај
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.