МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ЕУ бара Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил
Пајат: САД веруваат дека Договорот од Преспа е во корист на двете земји
Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може д..
Димитров: Парадокс е земја членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик
Македонија
(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара Венко Филипче да си поднесе оставка

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара Венко Филипче да си поднесе оставка

петок, 17 август 2018, 14:50ч.   |   Xh.I.

Министерот за здравство да си поднесе оставка, побараа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Министерот Венко Филипче е човекот што не виде ништо спорно во распределбата на 35 милиони евра на нова компанија, тендер што веднаш потоа беше распуштен. Сега Венко Филипче не гледа ништо спорно што ќерката, директор на Клиниката за хематологија, доделува тендер вреден над 3 милиони евра на компанијата на својот татко“, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоиловски.

Стоиловски на денешната прес-конференција побара Венко Филипче и Ирина Ставридис-Пановска да си заминат од функциите. Незамисливо е, додава Стоиловски, во јавна установа да се доделува тендер при очигледен судир на интереси на компанија на таткото на актуелната директорка, притоа сето тоа да се прикажува како бирократски чин.

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.