МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Не стивнуваат реакциите во Бугарија: „Зоран Заев си игра со историјата“

Не стивнуваат реакциите во Бугарија: „Зоран Заев си игра со историјата“

петок, 10 август 2018, 12:26ч.   |   Xh.I.

И по една недела од одбележувањето на годишнината од Илинденското востание, во Бугарија не стивнуваат реакции по однос на изјавата на премиерот, Зоран Заев, кој во интервју за македонска телевизија рече дека Илинденското востание е македонско. Бугарската јавност е револтирана и  контунирано го напаѓа Заев поради оваа изјава.

Претходно опозицијата во соседната земја во повикуваше бугарскиот премиер, Бојко Борисов, да побара објаснување од Заев. Министерката за одбрана, Екатерина Захариева, на тоа одговори дека Илинденското востание можеби географски е македонско, но историски е бугарско.

Работите одат до таму што интелектуалната јавност во Бугарија бара на Македонија да и се испрати протестна нота.

Бугарскиот аналитичар, Бојан Чуков, го обвини Заев дека прави замена на тезите.

-Не ме изненадува неговата изјава, тој си поигрува со тезите и историјата, како и со договорот постигнат меѓу двете земји– вели Чуков.

Тој смета дека реакциите од бугарската власт се задоцнети и дека требало веќе следниот ден по изјавата на Заев, во бугарското МНР да биде повикан македонскиот амбасадор за да му биде врачена протестна нота. Тој вели дека Бугарија треба да земе пример од политиката на Грција кон Македонија.

-Договорот за добрососедство ќе остане на хартија ако нашето однесување не се смени – вели тој.

Поранешниот министер за внатрешни на Бугарија и актуелен претседател на АБВ, Румен Петков, изјави дека поради изјавата на Заев, Бугарија треба да ги оспори преговорите на Македонија со ЕУ и НАТО.

-Нема Илинденско Преображенско востание за нив, за нив има само Илинденско востание во кое учествувале Македонци, Грци, Турци, Албанци и Власи, но не и Бугари – изјави тој и побара промена во составот на работните групи меѓу двете земји.

Иако реакциите траат веќе една недела, премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, одговори дури вчера порачувајќи му на Заев два пати да мисли пред да рече нешто. Тој се закани дека Македонија може да ја изгуби поддршката на Бугарија за влез во ЕУ.

Заев, пак, утринава испрати смирувачка порака во која повикува во преден план да се стават пријателските односи меѓу двете земји.

„Сакам да им порачам на сите граѓани, дури и на критичарите во Македонија и во Бугарија, да немаат дилема дека пријателството и соработката се искрени. Драги пријатели и браќа од Бугарија, верувајте, искрено градиме пријателство кое неколку децении наназад беше изгубено. Тоа беше загуба за двете земји. Ние повторно го најдовме нашиот пријател и брат. Да не дозволиме да се враќаме назад. Тоа ни е обврска пред нашите деца. Некогаш можеби не сме доволно внимателни ние политичарите, некогаш правиме и грешки, но ве уверувам дека тоа е само невнимание, затоа што искрено сакаме соработка и пријателство како што тоа го потпишавме во договорот за добрососедство и пријателство“, порача тој.

© ЖУРНАЛ    ~108,36

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.