МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Свет
Над 500 деца на нелегални мигранти во САД се уште не се се вратени на родителите

Над 500 деца на нелегални мигранти во САД се уште не се се вратени на родителите

петок, 10 август 2018, 11:21ч.   |   Z.H.

 Повеќе од 500 од 2.500 деца на мигранти, одвоени од нивните родители на границата со Мексико, остануваат под грижа на владата на САД.

 
Според судски извори, нивниот број се намалил од 672 на 559 во изминатата недела.
 
Тие се одделени од нивните родители како дел од политиката на претседателот Доналд Трамп за „нулта толеранција” кон илегалната имиграција. Трамп се откажа од таа политика на 20 јуни, поради критиките дома и во странство. Набрзо беше издадена судска наредба за враќање на децата на нивните родители во рок од 30 дена.
 
Сепак, повторното обединување на семејството не напредува, бидејќи многу од родителите веќе се екстрадирани во Гватемала и Хондурас.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.