Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Со години ја заговарам опцијата за разграничување со Косово, вели Вучиќ

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Регион

Со години ја заговарам опцијата за разграничување со Косово, вели Вучиќ
_201792712464_1.jpg

 Сакаме јасна граница, а не привремена состојба како што е денес, односно едно напишано, а друго на терен, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, за „Новости“.

 
На овој начин Вучиќ го образложи неговиот став за разграничувањето додавајќи дека Србија сака земја чии граници ги знае и што ќе бидат јасно дефинирани. Тој истакна дека неговата идеја за разграничување не е ништо ново и дека опцијата се заговара со години, а тој отворено зборувал во јавноста.
 
„Многупати зборував на оваа тема, не е ништо ново, а тоа што некои поради својата совест на ова гледаат со чудење и имаат расипана фантазија, тоа не го разбирам“, рече Вучиќ.
 
Српскиот претседател додаде дека не крие оти го поддржува разграничувањето и истакна дека е тоа политиката што тој ја преставува.
 
„Не знам дали ќе добие поддршка од народот или не, но јас се залагам за разграничување со Албанците“, истакна Вучиќ.
 10.08.2018, 11:18  | Z.H. | 24

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

NAJCITANI
 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

19000
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.