МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Македонија
Тимони за Different: Никој не се сомнева во волјата за длабоки промени во Македонија

Тимони за Different: Никој не се сомнева во волјата за длабоки промени во Македонија

вторник, 31 јули 2018, 23:06ч.   |   B.M.

Скопје, 31 јули - Амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Кристијан Тимоние во интервју за емисијата “Different” која се емитува во ЖурналТВ и Новинската Агенција Zhurnal.mk, зборувајќи за работата на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев, истакнал дека никој не се сомнева во волјата за длабоки промени во Македонија.

- Цела Европа, беше сензитивна на бранот најаваени и охрабрувачки реформи, како и ентузијазамот, кој го носеше владината екипа, екипа која знаеше како да ги пренасочи и презентира пред институците во Брисел, значи на земјите членки на ЕУ. Значи, никој не се сомнева во волјата за длабоки промени, кој бе водени и се водат од ова Влада, а потоа, природное, ова е политика, има простор зборовите и намерите да се претворат во дела- вели францускиот амбасадор во Скопје, кристиан Тимоние во интервју за емисијата “Different”.

Според него, ова бара време, времето е првиот предмет во политиката, но исто така треба и една промена на менаталитетот и интелектот, е ова според него е многу комплицирано, 

© ЖУРНАЛ    ~115,39

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.