МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Македонија
Арсовски: Партиите треба да го игнорираат цензусот за референдум и да повикаат на гласање, а не на бојкот

Арсовски: Партиите треба да го игнорираат цензусот за референдум и да повикаат на гласање, а не на бојкот

петок, 20 јули 2018, 11:19ч.   |   Xh.I.

Комуниколог Петар Арсовски во изјава за „Макфакс" вели дека рефрендумот е консултативен или обврзувачки зависно од резултатите. „Ако политичките партии се обврзат дека ќе ги почитуваат резултатите од референдумот, тогаш не е важно дали е консултативен или обврзувачки", смета Арсовски.

„Тоа е поважно од тоа дали ќе го именуваме задолжителен, облигаторен, консултативен итн… Она што е важно е дали двете страни имаат подеднакви шанси да добијат победа на тој референдум и дали политичките елити по тој референдум ќе ја почитуваат таа одлука“, вели тој.

На прашањето дали е доволно чесно референдумското прашање, Аросвски вели дека договорот со Грција не може да се расчлени во 50 референдумски прашања бидејќи е комплесно прашање кое содржи повеќе делови: „Тоа мора да биде некаков пакет. Мислам дека во оваа смисла, добро е прашањето да се врзе со НАТО и ЕУ, бидејќи имаме јасна порака дека тоа е услов“.

Во однос на цензусот, Арсовски смета дека е правен без статистички податоци. „Ние не знаеме колку луѓе всушност се во Македонија, бидејќи сме немале попис и не знаеме дали тој цензус од 51% воопшто може или не може да се достигне. Второ, кај референдумот цензусот е глупост затоа што им ја прави двојно полесна задачата на оние кои би гласале ‘против’. 200 илјади луѓе кои инаку би гласале ‘против’, може да надгласаат одлука од 700 илјади луѓе кои би гласале ‘за’, со тоа што ќе останат дома. Главната поента на референдумот е да им даде на двете страни подеднаква шанса“, додава политичкиот аналитичар.

„Мицкоски тврди дека мнозинството Македонци се против договорот. Тогаш, зошто бојкот? Заев се обврза дека ако има и само 1 глас повеќе ‘против’, ќе се повлече.  Сè додека цензусот се книжи како глас ‘не’, сè додека апстинентите ги книжиш како глас ‘не’, ниедна страна нема да има фер пристап. Единствен фер пристап за двете страни е игнорирање на цензусот“, смета Арсовски.
 

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев: Имам информации дека Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени
Повик на МОН за учество во комисија за измена на учебници
Богојески: Можеме и шестти пат да го промениме името
ВМРО-ДПМНЕ: Заев натера повеќе од 70 отсто од граѓаните да сакаат да ја напуштат татковината
Поднесена кривична пријава за убиство во обид против телохранителот на Мијалков
Журнал дознава: Владимир Ѓорчев, кандидат за Претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ?!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.