МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Македонија
МАН: Заев да ја провери подготвеноста на советникот Забрчанец да ја извршува својата работа

МАН: Заев да ја провери подготвеноста на советникот Забрчанец да ја извршува својата работа

четврток, 19 јули 2018, 14:51ч.   |   Xh.I.

Македонската асоцијација на новинари го осуди вчерашниот инцидент во кој фоторепортерите беа спречени да ја вршат својата работа од страна на владини претставници.

„Ги осудуваме обвинувањата и квалификациите изречени од советникот Марјан Забрчанец до медиумите присутни на синоќешната лидерска средба во Клубот на пратеници“, велат од МАН.

Од таму велат дека не е првпат да се одржуваат лидерски средби во Клубот на пратеници и затоа изненадува реакцијата на обезбедувањето на премиерот Зоран Заев и неговите советници, кои вчера ги попречија медиумите да ја извршуваат својата работа.

„Го повикуваме министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да ја провери подготвеноста на полицајците кои го обезбедуваат премиерот Зоран Заев. Истовремено, го повикуваме премиерот Заев да ја провери подготвеноста на советникот Марјан Забрчанец да ја извршува својата работа“, додаваат од МАН.

Минимум што очекуваме, како што велат, е да им се укаже дека работа на медиумите е да известуваат секогаш и секаде, а обврска на државата е тоа право да не им го попречува. Се надеваме, порачуваат од МАН, дека ова ќе остане изолиран и последен инцидент.

© ЖУРНАЛ    ~76,26

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.