МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Дескоска за Журнал: Обештетување за Сопот ќе има, извршната власт подалеку од судскат..
ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нашите пратеници нема да ги поддржат уставни..
Македонија официјално ги почнува претпристапните разговори за членство во НАТО
Регион
Албанија ја погодија серија земјотреси и големо невреме

Албанија ја погодија серија земјотреси и големо невреме

среда, 18 јули 2018, 16:34ч.   |   Z.H.

 Попладнево Албанија ја погодија серија земјотреси, големо невреме проследено со обилни дождови, силен ветер и електрични празнења.

 
Најсилниот земјотрес беше регистриран во 13:05 часот, со интензитет од 4,7 степени по Рихтер, со епидентар во централна Албанија, во близина на Рогожина,. Истиот беше почуствуван и во западниот дел на Македонија. Последователните потреси беа со интензитет од 1,8 до 2 степена според Рихтер.
 
Силното невреме во северниот дел од земјата однесе и еден живот.
 
Од гром настрада 50-годишна жена,додека нејзиниот сопруг и нивен роднина се повредени кај селото Сукај кај Скадар додека со трактор се враќање од нива.
 
Поради големите бранови во опасност се нашле најмалку педесет туристи кои пловеле со брод кон островот Сазан. Благодарение на брзата интеревенција на Капетанаријата биле спасени откако за тоа биле известени од новинари кои навреме се заолнале на островот.
 
Поројните дождови предизикаа одрони на патиштата, кои пак се причина за неколку сообраќајни несреќи,во кои животот го загубило едно лице.

© ЖУРНАЛ    ~133,47

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.