МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Дескоска за Журнал: Обештетување за Сопот ќе има, извршната власт подалеку од судскат..
ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нашите пратеници нема да ги поддржат уставни..
Македонија официјално ги почнува претпристапните разговори за членство во НАТО
Регион
Советот за безбедност бара обновување на кипарските преговори

Советот за безбедност бара обновување на кипарските преговори

среда, 18 јули 2018, 14:33ч.   |   Z.H.

 Двете заедници на Кипар да ги обноват преговорите за мир на островот, кој е поделен на грчки и турски дел од 1974 година, повика Советот за безбедност на ОН.

 
„Советот апелира до страните да покажат вистинска политичка волја и одговорност и да ги направат неопходните компромиси за обединување на Кипар“, изјави специјалната претставничка на ОН, Елизабет Спехар по седницата на Советот за безбедност посветена на Кипар, што се одржа зад затворени врати.
 
Таа нагласи дека кипарските Грци и Турци треба јасно да се ангажираат со ОН и да го искористат постигнатиот напредок за решавање на кипарското прашања со создавање на федерација на две заедници.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.