МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Дескоска за Журнал: Обештетување за Сопот ќе има, извршната власт подалеку од судскат..
ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нашите пратеници нема да ги поддржат уставни..
Македонија официјално ги почнува претпристапните разговори за членство во НАТО
Свет
Кавга за земја во Мексико, 13 убиени

Кавга за земја во Мексико, 13 убиени

среда, 18 јули 2018, 16:29ч.   |   Z.H.

 Најмалку 13 лица се убиени во судир меѓу вооружени земјоделци кои се скарале околу земјиште во државата Оахака, јужно Мексико.

 
Локалните власти соопштија дека едно лице се води како исчезнато.
 
Сė се случило во областа Јаутепек кога локалните жители на Санта Марија Екатепека отишле во обиколка на имот каде ги нападнале ривали од местото Сан Лукас Ихкотепек.
 
– За сега преброивме 13 мртви, меѓу кои има и жени, и еден повреден, како и едно исчезнато лице – се наведува во соопштение на локалните власти.
 
Аграрниот судир меѓу двете заедници потекнува од 1970-тите години.
 
Државата Оахака е една од најсиромашните во Мексико и има многу домородски заедници каде повеќе нерешени судири околу земјиште од време на време прераснуваат во насилство.
 
Во мај 2002 година во судир на спротивставени групи загинале 26 луѓе, а на 1 јули во судир меѓу локалните жители на две заедници загинаа три лица, а тројца беа повредени.
 
Во локалната земјоделска комора регистрирани се 364 земјоделски судири од кои 32 се водат како високо ризични.

© ЖУРНАЛ    ~53,19

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.