МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Руската амбасада бара истрага за наводите за руско финансирање на протестите

Руската амбасада бара истрага за наводите за руско финансирање на протестите

вторник, 17 јули 2018, 09:48ч.   |   Xh.I.

Pуската амбасада во Скопје реагираше на изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев за финансирање на протестите во Македонија од некои бизнисмени од Русија. „Сметаме дека ваквите паушални изјави, како и неодамнешните наводи на министерот за одбрана Радмила Шекеринска, имаат за цел ширење на русофобијата, што преку западните партнери на Македонија сe почесто се прифаќа како алатка за постигнување сопствени внатрешни и надворешно политички цели“, се наведува во соопштението на Амбасадата. Руската амбасада натаму оценува дека ваквите изјави ја доведуваат во прашање „искреноста на заложбите на Владата на Република Македонија за градење пријателски односи со Руската Федерација“. „Очекуваме македонската страна, во рамките на правното поле на својата држава и меѓународната практика, да спроведе детална и објективна истрага на наводите на кои алудираат посочените членови на Владата на Македонија и да и презентира на јавноста, како и на руската страна, реални факти, а не конструкции“, се додава во сопштението на Руската амбасада во Скопје.

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.