Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

ОБСЕ бара расветлување на случајот Ивановиќ

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Регион

ОБСЕ бара расветлување на случајот Ивановиќ
1A58E34E-02FC-4BBC-B7C0-364D1E733ACC_cx0_cy11_cw0_w1023_r1_s.jpg

 Канцеларијата на ОБСЕ во Косово, преку објава на Фејсбук, ги повика косовските инстутуции да го решат случајот со убиството српскиот политичар Оливер Ивановиќ, кој беше застрелан на 16 јануари во северна Митровица, објави „Газета Експрес“.

 
Мисијата на ОБСЕ во Приштина нагласува дека шест месеци по убиството, виновниците остануваат на слобода, а напредокот на истрагата е мал.
 
„Неодамнешната средба меѓу инспекторите од Приштина и Белград се позитивни и ние го охрабруваме спроведувањето на законот. Сите засегнати страни треба да направат сè што е можно за да се фрли светлина врз ова прашање. Како што рековме на денот на убиството на Ивановиќ, овој случај е главен тест за владеењето на правото на Косово и останува таков и до денес“, се нагласува во соопштението на ОБСЕ.
 
Ивновиќ беше убиен на 16 јануари годинава, пред седиштето на политичката партија „Слобода, демократија, правда“, на чиешто чело беше тој. Извршителите на убиството сè уште не се фатени од страна на полицијата.
 17.07.2018, 16:22  | Z.H. | 28

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

4853
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.