МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Македонија
Владата потрошила 179.500 евра за прославата за поканата од НАТО

Владата потрошила 179.500 евра за прославата за поканата од НАТО

понеделник, 16 јули 2018, 16:09ч.   |   Xh.I.

Владата соопшти дека за завчерашната прослава „Одиме напред - Македонија во НАТО и ЕУ“ се потрошени вкупно 11.900 евра по град или 179.500 евра на ниво на цела држава.

Според Владата, трошоците за настаните се скромни, по нормални пазарни цени, а компанијата што застана зад организацијата е избрана законски, на тендер, од вкупно три пријавени преку критериум најниска цена.

„За промоцијата на настаните не се потрошени средства за реклами во медиумите, ниту пак се потрошени било какви средства за организиран превоз на публика од едни во други градови. За прославата се ангажирани исклучиво домашни изведувачи со кои биле склучени авторски договори за уметнички трудови, односно за музичко-сценски изведби, а изборот на градови бил определен согласно рамномерна географска застапеност“, соопшти Владата.

Владата ја наведува вкупната сума за реализација на настаните, разложена по ставки.

„Ангажманот на 40-тината домашни изведувачи утврден со засебни авторски договори во сите 15 градови, како и настапите чинат 75.500 евра, вкупната сума за сцените и сценската опрема е 49.000 евра или околу 3.200 евра по град, а сите останати потреби и услуги за организација на настаните,обезбедување соодветна логистика, 150 редари, технички персонал,заштитни огради, 15 шатори, 15 гитарски засилувачи на звук и клавијатури, транспорт на опрема и технички персонал, чини вкупно, за сите 15 настани во градовите 35.000 евра или околу 2.300 евра по град“, информира Владата.

Ангажманот на лицата за авторски труд, пак, за креативен концепт и реализација на промотивна кампања на социјални мрежи, графички решенија, видео продукција, визуелизации на бините и постпродукција, чинел 20.000 евра или околу 1.300 евра по град.
 

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.