МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Свет
Путин со благодарност до специјалните служби за безбедноста за време на СП

Путин со благодарност до специјалните служби за безбедноста за време на СП

понеделник, 16 јули 2018, 16:57ч.   |   Z.H.

 Речиси 130 претставници на специјалните служби од 34 земји во светот учествувале во обезбедувањето на Светското првенство во фудбал што се одржа Русија.

 
Ова го изјави рускиот претседател Владимир Путин на средба со членовите на Центарот за меѓународна соработка во Меѓусекторскиот оперативен штаб за гарантирање на безбедноста на Мундијалот.
 
Путин им се заблагодари на руските соработници од специјалните служби и од органите за спроведување на законот за извршената работа, како и на претставниците на специјалните служби и органите за спроведување на законот од други земји. Тој рече дека во заедничката работа учествувале 126 претставници од 55 специјални служби и органи за спроведување на законот од 34 земји.
 
Путин информира дека за време на Светското првенство биле спречени 25 милиони кибер напади и други криминални активности против информатичката инфраструктура поврзана со шампионатот.
 
Рускиот претседател истакна дека за време на Мундијалот не бил направен ниту еден посериозен инцидент.
 
Путин рече дека во рамките на подготовката на Светското првенство биле проверени повеќе од два милиони луѓе и биле извршени повеќе од 400 инспекции во 194 инфраструктурни објекти.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.