МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
ИГОР ДУРЛОВСКИ ЈА НАСОЧУВАШЕ ТОЛПАТА ВО СОБРАНИЕТО, СВЕДОЧЕШЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШУТК..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Спорт
Челси го потврдија Маурицио Сари, тој вети возбудлив и атрактивен фудбал

Челси го потврдија Маурицио Сари, тој вети возбудлив и атрактивен фудбал

сабота, 14 јули 2018, 12:18ч.   |   Xh.I.

Челси, конечно, по долга трансфер сага, потврдија дека Италијанецот Маурицио Сари е нивниот нов менаџер. Сари потпиша тригодишен договор со клубот од „Стемфорд бриџ“ и доаѓа на местото на сонародникот Антонио Конте, кој беше отпуштен вчера.

Ангажирањето на поранешниот тренер на Наполи доаѓа по долг период на шпекулации, и по одложувања поради сумата која „сините“ требаа да ја платат на Наполи за да го ослободат од договорот со клубот. Челси веќе една недела почнаа со тренинзите и Сари вели дека е нестрплив да почне со работа.

„Едвај чекам да почнам со работа и да се запознаам со фудбалерите во понеделник пред да патуваме во Австралија. Се надевам дека на нашите фанови ќе им понудам забавен фудбал и дека ќе се натпреваруваме за трофеи на крајот на сезоната, како што овој тим заслужува“, вели Сари.

Директорката на фудбал на Челси, Марина Грановскаја, вели дека Сари треба да донесе фудбал кој ќе ги воодушеви фановите.

„Пресреќни сме што можеме да му посакаме добредојде на Маурицио и едвај чекаме неговата фудбалска филозофија да пристигне во Челси. Наполи под Сари го играше највозбудливиот фудбал во Европа, импресионирајќи со приодот, динамиката и тренерските методи. Тој има искуство во Серија А и во Лигата на шампионите и тоа му дава одлична шанса да работи успешно во Премиер лигата“, изјави Грановскаја.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
„АС“ открива: Модриќ му поставил услов на Перез!
Петковиќ му одговори на Бехрами...
Ја открија клаузулата на Роналдо: Еве плус што ќе добие Роналдо ако продолжи да биде ефикасен
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.