Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

СП2018: Инфантино: ВАР технологијата го направи Мундијалот поправеден

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Фудбал

СП2018: Инфантино: ВАР технологијата го направи Мундијалот поправеден
fudbaleri-sudii.jpg

Претседателот на ФИФА Џани Инфантино смета дека ВАР технологијата го направила фудбалот почесен, без суштински да го промени. – Благодарение на ВАР технологијата гледавме почесно првенство.

Ова е напредок и подобро е од минатото. ВАР технологијата не го менува фудбалот, туку го прави потранспарентен и им помага на судиите да донесат правилни одлуки. Па така головите од офсајд станаа минато, нагласи Инфантино. Првиот човек на ФИФА наведе дека во почетокот бил скептичен, но резултатите се позитивни. – Прифатен е и добро функционира.

Кога пред две години почнавме да ја тестираме ВАР технологијата бев скептичен, но резултатите беа јасни и позитивни, истакна претседателот на ФИФА. Досега на Светското првенство во Русија беа извршени 440 проверки и беа направени 16 корекции на судиските одлуки.

 

 14.07.2018, 10:12  | Xh.I. | 21

 

© ZURNAL.mk

 Фудбал 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17540
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.