Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

ДУИ побара целосно расчитување на случајот и казнување на виновниците за смртта на Саздовски

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Македонија

ДУИ побара целосно расчитување на случајот и казнување на виновниците за смртта на Саздовски
nikola-sazdovski1.png

Демократската унија за интеграција изрази длабоко сочувство до родителите, семејството и блиските на починатиот Никола Саздовски. Според партијата, загубата на млад и невин живот, особено на насилен начин, каков што беше овој немил настан, претставува чин што секогаш и од секого заслужува целосна осуда.

„Насилството претставува чин за кој нема и не треба да има никакво оправдување и во тој контекст изразуваме целосна поддршка на органите за безбедност и спроведување на законот за целосно расчистување на случајот и без никаква задршка изведување на виновниците пред лицето на правдата. Според информациите што им се достапни на целата јавност, учесниците во овој немил настан се навреме идентификувани и определени се понатамошни мерки во постапката, со што правно очекуваме брзо, правично и ефикасно спроведување на правдата.

Со оглед на насилната природа на овој настан и пораката за омраза што е испратена со овој чин, но и со целосно разбирање на револтот на роднините и пријателите на младиот Никола Саздовски, како и јавниот израз на загриженост на граѓаните, сакаме да упатиме апел што ќе води кон смирување на овој револт, апел за воздржување од провокации, особено апел за воздржување од пораките на омраза и нетрпеливост, кои претставуваат основа за ваквите насилни и немили настани“, велат од ДУИ.

 11.07.2018, 15:01  | Xh.I. | 42

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17456
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.