Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ексминистерот за правда, Салији, избран за заменик-директор во МЕПСО

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Македонија

Ексминистерот за правда, Салији, избран за заменик-директор во МЕПСО
Bulen-Saliji-min-za-Pravda-1-bg_resize.jpg

Поранешниот министер за правда, Билен Салији, е назначен за заменик-генерален директор во МЕПСО и за член на Управниот одбор на компанијата. Салији бил назначен на овие две функции од Надзорниот одбор на компанијата.

Билен Салији беше министер за правда од јуни 2017 година до март годинава. Тој поднесе оставка од функцијата министер за правда поради, како што наведе, „разнишаната доверба во судството по одлуката за преквалификување на обвинението во случајот на малиот Алмир“.

Салији од 2011 до 2017 година бил директор на Државниот инспекторат за шумарство и ловство, а претходно од 2009 до 2011 бил директор во ЈКП „Врапчиште“.

 11.07.2018, 15:00  | Xh.I. | 39

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17397
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.