Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Германската министерка Лејен уверена дека Македонија ќе добие покана

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Македонија

Германската министерка Лејен уверена дека Македонија ќе добие покана
C2E12CF2-0B52-4432-AC1F-75EA1C46A0E3_cx0_cy14_cw0_w1023_r1_s.jpg

Германската министерка за одбрана, Урсула Вон Дер Лејен изјави дека е уврена дека Македонија денеска ќе ја добие поканата за НАТО и најави дека планира да ја посети Македонија наесен.

„Германија силно го поддржува добивањето покана за влез во НАТО за нашите македонски пријатели, и многу сум сигурна дека тоа ќе биде резултатот на Самитот и со нетрпение очекувам да ја посетам вашата прекрасна држава, во септември мислам“, рече Лејен за МИА.

Шефицата на германската одбрана е уверена дека добро ќе помине и референдумот за името.

„Стискам палци дека референдумот добро да помине, многу е важно за нас, нашите македонски пријатели да пристапат во НАТО“, изјави Лејен.
 

 11.07.2018, 13:25  | Xh.I. | 39

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17383
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.