МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
Дурловски ја насочуваше толпата во Собранието, сведочеше градоначалникот на Шутка, Ку..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Xроника
Кривични против шестмина скопјани што краделе од луѓе и возила во Центар и Аеродром

Кривични против шестмина скопјани што краделе од луѓе и возила во Центар и Аеродром

среда, 11 јули 2018, 12:03ч.   |   Z.H.

 Полицијата поднесе две кривични пријави со кои се опфатени по тројца скопјани поради сомнение дека во текот на минатиот и почетокот на овој месец сториле осум кривични дела од областа на имотните деликти, при што оштетиле осум лица од Скопје стекнувајќи вкупна противправна имотна корист од 220.000 денари.

 
Првите тројца разбојници во периодот од 15 јуни до 2 јули во централното градско подрачје, како и во населбата Аеродром, извршиле едно кривично дело разбојништво и пет кривични дела тешка кражба на особено дрзок начин, при што стекнале противправна имотна корист од 169.000 денари. Притоа, освен кривичното дело разбојништво, извршено во ноќните часови и со заканa со нож, овие тројца пријавени другите кривични дела ги извршиле во работен ден во пладневните часови на отворен простор и на ист начин: користејќи мотоцикл и со движење зад грб им приоѓале на оштетените кои се движеле по тротоар или стоеле на автобуска постојка и им ги одзеле чантите и мобилните телефони што им биле во рацете по што бегале.
 
Полицијата извршила претрес во домовите на крадците, каде што се откриени предмети што потекнуваат од извршените кривични дела. Двајца од нив се лишени од слобода и во службен разговор во полициска станица во целост го појасниле начинот на извршување на кривичните дела.
 
Втората кривична пријава е поднесена исто така против три лица од Скопје, кои се сомничат за две кривични дела тешка кражба извршени во ноќните часови на 7 спроти 8 јули во Градскиот парк. Кога со своето возило ќе се паркирале до автомобили што им биле цел на нападот, ги кршеле задните прозорци по што од возилата одземале чанти, мобилни телефони, паричници, брендирана облека и друго. Тројцата разбојници се приведени во полициска станица, а извршен бил и претрес во домовите на осомничените, при што пронајдени биле предмети што потекнуваат од извршените кривични дела.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Тројно убиство во Дебар – убиени татко, мајка и нивната ќерка
Тинејџерка тешко повредена по пад од мотор
71-годишен скопјанец баран од полицијата уапсен на аеродром
Тинејџер со автомобил излетал од патот и се забил во дрвја кај Трубарево
Ограбена обложувачница во Маџари, вработената го испланирала грабежот
Три лица од кривопаланечко нападнале полициски службеници
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.