МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Свет
Луѓето сметаат дека светот денес е поопасен од пред две години

Луѓето сметаат дека светот денес е поопасен од пред две години

среда, 11 јули 2018, 14:54ч.   |   Z.H.

 Повеќето луѓе сметаат дека светот денес е поопасен од што беше пред две години, додека расте загриженоста поради политички мотивираното насилство и оружје за масовно уништување, покажа истражување на шведската непрофитна организација Глобал Челинџис Фаундејшн.

 
Шест од десет испитаници кои учествувале во истражувањето, односно 60 проценти, одговориле дека опасноста се зголемила, оценувајќи дека судирите и нуклеарното или хемиско оружје се поопасни ризици отколку порастот на популацијата или климатските промени.
 
Резултатите од истражувањето се објавени пред самитот на НАТО во Брисел и во време на растечка затегнатост меѓу САД и сојузниците околу трошоците за одбрана.
 
– Јасно е дека нашите моментални системи на глобална соработка повеќе не им даваат на луѓето чувство на сигурност – изјави Матс Андерсон, потпретседател на Глобал Челинџис Фаундејшн.
 
Андерсон смета дека луѓето се чувствуваат несигурно поради затегнатоста меѓу НАТО и Русија, судирите во Сирија, Јемен и Украина и нуклеарните тензии со Северна Кореја и Иран.

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.