Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Британската влада двојно го зголеми бројот на војници во Авганистан

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Свет

Британската влада двојно го зголеми бројот на војници во Авганистан
britanski-vojnici_2018711104927.jpg

 Британската влада планира да го удвои бројот на своите војници во Авганистан, откако американскиот претседател Доналд Трамп побара засилување, со цел да се помогне  во борбата со лошата безбедносна ситуација во таа земја.

 
Британската премиерка Тереза Меј најави дека владата ќе испрати дополнителни 440 војници, што значи дека Британија ќе има вкупно 1100  војници во таа земја, кои им помагаат на авганистанските колеги во борбата против ИД.
 
Дополнителните 440 војници ќе учествуваат во мисија- обука која ја предводи НАТО, под името „Одлучна поддршка“, за да ги обучат авганистанските војници и да им помогнат. 
 
Нивата база ќе биде во Кабул и тие нема да имаат „борбена улога“. Британските војници ги прекинаа борбените опреации во 2014 година. 
 11.07.2018, 15:54  | Z.H. | 33

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

5043
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.