МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија
Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена
ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски
Утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема
Македонија
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат дилеми за НАТО

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат дилеми за НАТО

вторник, 10 јули 2018, 20:10ч.   |   Xh.I.

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат дилеми за НАТО (ВИДЕО)

Скопје, 10 јули - Вице Премиерката и министер за Одбрана, Радмила Шекеринска во интервју за политичкиот магазин "Different" на ЖурналТв зборувал за Договорот со Грција, предизвиците на договорот и за евроатланската-иднина на Република Македонија.

Шекеринска вели де со членството на Македонија во НАТО, државата зтанува дел од нај моќната војно-политичка сила во Светот.

-Сегогаш за мали држави е добро да се дел од преговарачката маса, велат ако не си ти на столот, тогаш си на масата, и тогаш некој одлучува за тебе. Граѓаните се свесни за сериозноста и важноста на преговорите со Европската Унија, додека во делот на членството во НАТО работите им се уште по јасни- вели Радмила Шекеринска, Министер за Одбрана во интервјуто за политичкиот магазин "Different".

Таа меѓу другото во интевјуто вели де Договорот со Грција не треба да се гледа во тоа што губиле Македонија и Грција, но во тоа што придобиле, а тоа според не , "Да не тонат во Балканската кал".

Додека за конструктивноста на албанскиот политички блок во процесот на преговори за спорот за името, Шекеринска вели дека алнаскиот политички блок покажал солидарност со својите сограѓани македонци, бидејќи тие како што кажа биле по чуствителни за ова прашање.

-Ни го памтиме ова солидарност, и вака треба да се гради едно општество за сите- вели Шекеринска.

Според не заслугите за Договорот со Грција треба да и се пишувата на двете влади во Скопје и Атина, додека благодарности за охрабрувачките земји пријатели на Република Македонија кој охрабрува за да се преговара и да се најде решење.

© ЖУРНАЛ    ~153,53

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.