МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија
Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена
ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски
Утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема
Македонија
Али Ахмети: Албанците се одговорни и знаат дека треба да излезат на референдумот

Али Ахмети: Албанците се одговорни и знаат дека треба да излезат на референдумот

сабота, 23 јуни 2018, 20:22ч.   |   Z.H.

 Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, е убеден дека Албанците позитивно ќе се изјаснат на референдумот, кој треба да се одржи на есен. Ахмети рече дека решението на спорот за името е од голема важност, бидејќи со тоа се обезбедува иднината на Македонија.

 
“Јас мислам дека Албанците се одговорни, ја знаат важноста на ова големо прашање за иднината на Албанците во Македонија и на самата земја и позитивно ќе одговорат на референдумот. Ќе учествуваат на референдумот, кој ќе стави печат на еден многу важен процес за иднината, за перспективата, а воедно и голем придонес за мирот, стабилноста, безбедноста и иднината на оваа земја“, изјави Али Ахмети, претседател на ДУИ.

© ЖУРНАЛ    ~73,25

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.