МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија
Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена
ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски
Утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема
Македонија
СДСМ: Ставовите на Мухиќ се негово лично мислење, Договорот го гарантира македонскиот идентитет

СДСМ: Ставовите на Мухиќ се негово лично мислење, Договорот го гарантира македонскиот идентитет

сабота, 23 јуни 2018, 19:32ч.   |   Z.H.

 Изнесените ставови на господинот Мухиќ ги сметаме за лични негови ставови со кои воопшто не се согласуваме и коишто се спротивни на ставовите на мнозинството граѓани и на мнозинството пратеници во Собранието, реагира СДСМ.

 
„Македонско-грчкиот договор е патриотски чин. Не може да биде катастрофа Договор кој после децении негирање го обезбедува и гарантира македонскиот идентитет. Македонски народ, Македонци, македонски јазик, македонско оро… обезбедени и зајакнати еднаш засекогаш, ова е една од најсилните причини зошто Мухиќ треба да го поддржи договорот. Дополнително договорот ги отвора вратите за членство во ЕУ и НАТО. Тоа е историски успех со кој треба да се гордееме,успех кој им го ветивме на граѓаните. Не е случајно што целиот демократски свет го позадравува Договорот. За Македонија за прв пат после долги години се слушаат убави вести. Секој има право на свое лично мислење, но од пратеник кој е избран од листата на СДСМ и коалицијата граѓаните очекуваат следење на прогресивните идеи а не на деструктивните, очекуваат поддршка за македонската иднина, а не кочење и враќање назад“, вели СДСМ.
 
Партијата тврди дека „парламентарното мнозинство е стабилно, се зајакнува и продолжува посветено да учествува во процесите коишто ја движат Македонија напред“.

© ЖУРНАЛ    ~61,21

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.