МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
ВМРО-ДПМНЕ не може да ја закочи македонската иднина, порача СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ не може да ја закочи македонската иднина, порача СДСМ

сабота, 23 јуни 2018, 19:21ч.   |   Z.H.

 Очигледно дека ВМРО-ДПМНЕ се пронајдоа во прес – конференцијата на СДСМ во делот на изолацијата и стагнацијата и затоа се најдоа повикани да „одговорат“ пред граѓаните. Но, реално опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да одговори, туку може да учи како се води одговорна меѓународна политика и што значи државотворно делување, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференциите на Наум Стоилковски и Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ.

 
Според владејачката партија, владеењето на ВМРО-ДПМНЕ значеше 11 години стагнација на државата. 11 години криминал и сиромаштија, 11 години изолација, поделби, насилство, конфронтации и на домашен и на меѓународен план.
 
„За разлика од таквото антидржавно однесување на ВМРО-ДПМНЕ, за само една година Владата предводена од СДСМ ја стабилизираше државата и ја врати на вистинскиот пат. Од заробена и изолирана, Македонија денес е почтиувана држава – земја пријател на региониот и демократскиот свет. Македонија оди напред како модерна демократска европска држава. Постигнатиот договор за спорот со Грција наиде на честитки од целиот демократски свет, затоа што го зајакнува идентитетот и достоинството, а истовремено го отвора патот кон членство во ЕУ и НАТО што е врвен национален интерес“, велат од СДСМ.
 
Според нив, ВМРО-ДПМНЕ не може да ја кочи македонската иднина. На референдум, согласно законските прописи, граѓаните слободно ќе ја искажат својата волја и одлучно ќе кажат ДА за зајакнат македонски индентитет, ДА за интеграција во НАТО и ЕУ, одлучно ќе кажат ДА за македонската иднина.

© ЖУРНАЛ    ~112,38

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.