Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Македонија

Позитивни пораки за Македонија од ЕУ и НАТО
201415.jpg

 По потпишувањето и ратификацијата на Договорот за решавање на спорот за името и најавата за доставување писма од Грција до ЕУ и НАТО стануваат реални очекувањата дека Република Македонија следната недела ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, а во јули и покана за членство во НАТО.

 
Канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, упати писмо со честитки до премиерот Заев во кое оценува дека спогодбата за македонско-грчкиот спор за името го отвора патот за историски договор, и воeдно наведува дека Берлин со голем интерес ќе го следи спроведувањето на овој Договор и силно ќе го поддржи.
 
Германската Влада, пак, препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на претстојниот Самит на Унијата следната недела.
 
- Одобрувањето (одредувањето датум за почеток на преговори) ќе биде вистинскиот позитивен сигнал за македонската Влада, која фокусирано го следи реформскиот курс наспроти политичкиот притисок од внатре и однадвор. Сепак, условеноста мора да биде задржана, се наведува во писмото што го пренесе Дојче веле на македонски јазик во кое се наведуваат и областите каде се потребни видлив реформски напредок.
 
Во меѓувреме и Холандскиот Парламент одлучи да даде зелено светло Македонија да почне преговори со Европската унија.  Премиерот Зоран Заев очекува дека по демонстрираниот, како што вели, европски манир од македонска страна, поддршка за пристапни преговори ќе стигне од сите земји - членки на ЕУ па и од Франција, која зедно со Холандија важат за силни противници на проширувањето со инсистирање прво да се спроведат реформи во самата Унија.
 
-  Реформи се прават и во ЕУ, но можат паралелно да се прават додека Македонија преговара за членство. Поглавјата и преговорите ќе траат со години, а унапредувајќи се како држава Македонија може да помогне и во унапредувањето на Европа паралелно терајќи ги преговарачките процеси. Јас се надевам дека ќе омекне и срцето на претседателот на Франција Макрон, ги разбирам внатрешните дебати кои се отвораат во Франција, но Франција е наш голем пријател. Ако Германија, Франција, Велика Британија, Италија и други земји одат напред, тогаш и Европа ќе се движи напред, а мотивацијата на нашите граѓани ќе биде уште поголема - изјави Заев.
 
 23.06.2018, 14:10  | Z.H. | 44

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17149
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.