МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија
Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена
ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски
Утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема
Регион
Во Турција уапсени 14 странци, припадници на ИД

Во Турција уапсени 14 странци, припадници на ИД

петок, 22 јуни 2018, 16:57ч.   |   Z.H.

 Турската полиција приведе 14 осомничени членови на Исламска држава, кои подготвувале напади во Анкара пред претседателските и парламентарните избори што ќе се одржат в недела, јави турската новинска агенција Анадолија.

 
Турските сили за борба против тероризмот извршиле претрес на различни адреси во Анкара, при што уапсиле 14 лица, сите странски државјани.
 
Полицијата во Турција често презема операции против членови на терористичката група ИД, која минатите години изврши низа напади во земјата, вклучително и нападот врз ноќен клуб во Истанбул на 1 јануари 2017 година при што загинаа 39 луѓе. Во 2016 година при напад во центарот на Истанбул во 2016 година беа убиени 12 луѓе. 

© ЖУРНАЛ    ~59,21

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Се појави видео од ликвидацијата на Гркот во кого пукаа албански специјалци
Oтстранет натписот „Тито“, ставено албанско знаме
Младенци од БиХ се испокарале на сред свадба, веднаш покренале развод, еве и зошто
Хорор: Актерката од „Село гори, а баба се чешла“ пронајдена мртва, вереникот е во кома
Фото: Дунав без вода, во Унгарија прекинат сообраќајот на товарни бродови!?
Харадинај: Косовската војска ќе делува на југ и на север
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.