Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Бугарија има чудни правила: За сите кои ќе летуваат таму, ова мора да го знаете

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Регион

Бугарија има чудни правила: За сите кои ќе летуваат таму, ова мора да го знаете
sunnybeach8oichio.jpg

 За сите кои ова лето се одлучија да го поминат во Бугарија, постојат правила што може, а што не смеетеда внесете преку граница, и за што цариниците веднаш ќе реагираат.

 
Имено, Бугарија има специфични правила, па така може да внесете литро алкохол, со не повеќе од 22 посто, 4 литри вино или 16 пива.
 
Може да понесете 200 цигари, како и 2 килограми храна за деца. 
 
Може да внесете 2 килограми риба, забранет е внес на месо и млеко и млечни производи.
 
Немаограничувања за леб, за чоколадо, слатки, маслинки, 2 килограми компир се дозволени и зеленчук и овошје.
 22.06.2018, 15:57  | Z.H. | 164

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17007
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.