МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Регион
Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

Претседателот на романската владеачка партија доби казна затвор

петок, 22 јуни 2018, 13:56ч.   |   Z.H.

 Лидерот на романската владејачка Социјалдемократска партија Ливиу Драгнеа е осуден на 3,5 години затвор за фиктивно вработување, што е удар врз неговата амбиција да стане главен актер на политичката сцена во земјата. 55 годишниот Драгнеа сепак нема да биде затворен се додека трае жалбената постапка. 

 
Тој тврди дека не е виновен. Пресудата доаѓа во време на длабоки тензии меѓу владејачкото мнозинство и романското правосудство за кое властите велат дека создава паралелна држава и „измислува случаи“ против политичарите. 
 
Драгнеа кој е и претседател на Долниот дом на парламентот е прогласен за виновен затоа што двајца работници во еден центар за заштита на деца ги „поттикнал“ да работат за локалниот огранок на партијата.

© ЖУРНАЛ    ~93,31

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.