МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Регион
Неизвесна судбината на спогодбата - ќе падне ли владата на Грција?

Неизвесна судбината на спогодбата - ќе падне ли владата на Грција?

петок, 22 јуни 2018, 11:54ч.   |   Z.H.

 Од Атина стигна абер дека станува  се понеизвесна судбината на спогодбата и тоа токму од коалицискиот партнер на Сириза – “Независни Грци”.

Првиот човек на „Независни Грци“ Каменос  му упати ултиматум на Ципрас - или ратификување на спогодбата  со  проширено мнозинство од 180 пратеници, од вкупно 300 колку што ги има, наместо просто од 151 пратеник, или владата ќе падне.
 
По лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос и  министерот за сообраќај и врски од истите редови,  Мавраганис, тврди дека „потписот на Коѕијас на нацрт договорот нема никаква правна вредност“.
 
„Прво правната вредност на овој потпис е минимална па дури и ја нема. Второ, важно е дали парламентот ќе го ратификува. Трето, баравме 180 пратеници. Ако не дојдеме до 180, владата ќе падне. Ние ќе се повлечеме од владата“, рекол Мавраганис.
 
Тој смета дека, ако главната опозициска партија „Нова демократија“ не сака да се изјасни во парламентот за договорот со Скопје, на Грција и претстојат нови избори.
 
Опозициската - Нова демократија веќе се изјасни - какво мнозинство и да одбере владата, нема да гласа за ратификација на договорот

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.