МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија
Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела до 90 дена
ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски
Утре започнува законската обврска за задолжително носење зимска опрема
Свет
ОН: Над 1.000 мигранти годинава настрадале во Средоземното море

ОН: Над 1.000 мигранти годинава настрадале во Средоземното море

петок, 22 јуни 2018, 16:51ч.   |   Z.H.

 Повеќе од 200 мигранти се удавиле за два дена во централниот дел на Средоземното море, со што бројот на оние кои што од почетокот на годинава настрадале на главната мигрантска рута меѓу Африка и ЕУ се зголеми на повеќе од 1.000 лица, соопшти ОН.

 
Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) е „шокиран до масовното давење во Либија” и побара итна меѓународна акција за јакнење на спасувачките акции на море.
 
„Овие трагични случаи не потсетуваат дека војната и сиромаштијата ги тераат луѓето на ризично патување кое ги чини пари, достоинство и на крајот на краиштата и живот“, изјави комесарот Филипо Гранди.
 
Според податоците на УНХЦР, повеќе од 200 мигранти на 19 и 20 јуни се удавиле во три несреќи.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.