МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Дескоска за Журнал: Обештетување за Сопот ќе има, извршната власт подалеку од судскат..
ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа е мртов, нашите пратеници нема да ги поддржат уставни..
Македонија официјално ги почнува претпристапните разговори за членство во НАТО
Регион
Дачиќ: Србија е подготвена да плати половина милион долари за средба со Трам

Дачиќ: Србија е подготвена да плати половина милион долари за средба со Трам

вторник, 19 јуни 2018, 14:01ч.   |   Z.H.

 Не го ставаме под сомнеж прашањето дали треба да се ангажира некој за да лобира за интересите на Србија во САД, изјави за „Политика“, шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, кој смета дека половина милион долари би биле доволни да се организира средба со американскиот претседател, Доналд Трамп.

 
„Тие договори се објавуваат на сајтот на американското министерство за правда, а цената воглавно е позната, од 50.000 до 150.000 долари месечно, во зависност од целта“, изјави Дачиќ.
 
Тој додаде дека лобирањето во Србија има негативен призвук и е дел од политичките напади кои се директно спротивни на националните интереси.
 
Според пишувањата на „Политика“, косовскиот претседател, Хашим Тачи дал повеќе од половина милиони евра на фирма на Брајан Балард за средба со Трамп, додека украинскиот претседател, Петро Порошенко тоа го чинело најмалку 400.000 долари.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.