Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Сите јадеме лук, а не сме ни свесни што му прави на срцето

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Здравје

Сите јадеме лук, а не сме ни свесни што му прави на срцето
luu.png

 Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи…

 
Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза.
 
Конечно некој се сетил да го докаже она што го слушаме откако знаеме за себе – лукот е извор на здравје.
 
Како додаток во исхраната, се препорачува за пациенти кои патат од вишок маснотии во крвта, васкуларни проблеми, повишен крвен притисок…
 
Метју Бадоф е лидер на истражувањето, со кое се донесени нови докази за предностите на лукот во лечењето срцеви заболувања.
 
Научниците ја следеле состојбата на 55 испитаници на возраст од 40 до 75 години, кои патат од повишен крвен притисок, дебелина и кардиоваскуларни болсети. Измерена е количината на маснотии и калциум во нивните артерии.
 
Истражувањето траело година дена.
 
На една група и е даван плацебо, а на останатите 2,4 мг екстракт од лук – кај нив притисокот во артериите се намалил за 80 отсто.
 
Откриено е и антибактериско дејство на оваа лековите состојка.
 
Со тоа што спречува висок крвен притисок во артериите, го успорува развојот на кардиоваскуларни болести. Лукот е одличен чувар на здравјето.
 
Лукот не мора да биде само лек, туку и одлична превентива. Затоа не чекајте да биде доцна, веднаш додајте го во исхраната.
 13.06.2018, 19:54  | Z.H. | 389

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17083
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.