МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Македонија
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

среда, 13 јуни 2018, 15:53ч.   |   Xh.I.

Се работи за политичка победа, бидејќи се решава прашање што ја измачуваше земјата, но и Балканот над 30 години, оцени портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчката телевизија ЕРТ. Тие, како влада, како шшо вели, се задоволни и горди за она што го постигнале.

„Убеден сум дека со текот на времето и оние кои не се согласуваат или се спротивставуваат, ќе сфатат дека станува збор за неопходен политички и дипломатски компромис, кој и покрај тоа што е компромис, целосно ги заштитува и ги гарантира интересите на нашата земја. Вчера беше направен многу важен чекор за стабилизација на поширокиот регион на Балканот“, рече Ѕанакопулос.

Тој, како што пренесува МИА, во интервјуто говореше за придобивките за Грција од постигнатиот договор, во однос на ерга омнес, уставната ревизија и отстранувањето на иредентизмот.

Во врска со обвинувањата од опозициската Неа демократиа, Ѕанакопулос вели дека Мицотакис можеше да одбере критика поврзана со суштината на договорот.

„Премиерот и министерот за надворешни работи имаат надлежности за да потпишат меѓународни договори. Ако Мицотакис се сомнева во тоа дали владата има доверба од парламентот, не му преостанува ништо друго освен да достави предлог за гласање на недоверба на владата. Зошто не го стори тоа?“, рече Ѕанакопулос, одговарајќи на критиките од лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис дека владата нема „правен легитимитет за да го потпише договорот“.
 

© ЖУРНАЛ    ~120,40

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев: Имам информации дека Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени
Повик на МОН за учество во комисија за измена на учебници
Журнал дознава: Владимир Ѓорчев, кандидат за Претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ?!
Богојески: Можеме и шестти пат да го промениме името
ВМРО-ДПМНЕ: Заев натера повеќе од 70 отсто од граѓаните да сакаат да ја напуштат татковината
Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.