МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Најголемиот успех со членството во НАТО е што првите ратификации дојдоа о..
Села ја откажа средбата со Заев
Кирацовски: Побарав таткото на мојата сопруга да се повлече од работното место
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостив..
Регион
Макалистер: Србија мора побрзо да работи на патот кон ЕУ

Макалистер: Србија мора побрзо да работи на патот кон ЕУ

среда, 13 јуни 2018, 16:10ч.   |   Z.H.

 Известителот на Европскиот парламент за Србија Дејвид Макалистер во својот извештај оценува дека Белград е на добар пат кога се во прашање евро-интеграциите, но мора да работи побрзо, посебно во делот на владеење на правото.

 
Во нацрт-извештајот, во кој имал увид Танјуг, Макалистер ја повикува Србија побрзо да работи на реформите за владеење на правото, посебно за ефикасност и независност на судството.
 
Тој уште ја потенцира важноста на јакнењето на борбата против корупцијата и организираниот криминал во земјата.
 
Во документот се повторува дека нема напредок кога станува збор за подобрување на ситуацијата во областа на слобода на изразување и слобода на медиуми, како и дека нападите и застрашувањето новинари останува „прашање кое загрижува“.
 
Србија е пофалена когфа станува збор за нејзината „конструктивна билатерална соработка со соседите, вклучително и земјите-членки на ЕУ“. Во документот се поздравува „континуираното залагање на Србија во процесот на нормализација на односите со Косово“ и се нагласува важноста на формирање Заедница српски општини.
 
И овојпат во изверштајот се повикува Србија постепено да ја усогласува својата надворешна и безбедносна политика со ЕУ. 

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.