МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Бујар Османи го брифираше врвот на ДУИ за преговорите за името

Бујар Османи го брифираше врвот на ДУИ за преговорите за името

вторник, 12 јуни 2018, 19:44ч.   |   Z.H.

 Вицепремиерот Бујар Османи имаше средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети и членовите на Централното раководство во седиштето на партијата во Тетово. Тој информираше дека на барање на лидерот Али Ахмети  го брифирал Претседателството на ДУИ за текот и напредокот на Владата во разговорите со Република Грција за решавање на меѓусебниот спор.

 
„Ги известив членовите на Претседателството и лидерот Али Ахмети, за конечните позиции и усогласениот став на Владата во преговорите, како и за клучните предизвици на процесот, за што побарав, а Претседателството на ДУИ донесе одлука, за целосна поддршка во преговорите, како и поддршка за усогласениот став на Владата Од тука заминувам во Владата, од каде очекувам премиерот Зоран Заев да ги соопшти конечните резултати од преговорите“, изјави Османи.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.