МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Поднесена кривична пријава за убиство во обид против телохранителот на Мијалков
Парламентарни заедно со претседателските, заради цензусот
Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени
Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија
Култура
Саемот на книгата со гостувања и со издавачи од регионот

Саемот на книгата со гостувања и со издавачи од регионот

четврток, 03 мај 2018, 14:40ч.   |   Z.H.

 Триесеттото јубилејно издание на Саемот на книгата почнува денеска и ќе трае до 9 мај во ВИП-арената „Борис Трајковски“, каде што ќе се претстават седумдесетина издавачки куќи од Македонија и од регионот (Србија, Црна Гора, Косово, Албанија). Саемот се организира под покровителство на Министерството за култура.

Скопскиот саем како организатор на Саемот на книгата 2018, покрај изложбено-продажниот дел на саемот, ќе адаптира посебен простор во промотивен центар за потребите на издавачките куќи, каде што секој ден ќе се одвиваат настани, промоции, дружби со автори, семинари. Во промотивниот центар ќе бидат доделени и наградите на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) и на награди на Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ).
 
Предвидени се големи саемски попусти до 70 отсто. Саемот се одржува под мотото „30 години читаме со задоволство“.
Утре на програмата во 10.30 часот е промоција на „Гатанки погодувалки- пишувалки“ на Ели Маказлиева, во 14 часот ќе биде претставен романот „Татковата куќа“ и средба со Џорџо Монтефоски, италијански писател, добитник на наградата „стрега“. Во 15 часот ќе има промоција на книгите:
„Пристигнување кон иднината преку нашето чувство“ на Фахри Али, „Маџирски пат – баба и внука во климата на поезијата“ на Сезен Сејфуллах, „Бехич Ибрахим – живот, уметност и дела“ на Селчук Ќуршад Коџа, во 17 часот ќе биде претставена книгата „Еретички писма“ од Стефан Марковски, а од 18 часот романот „Шеесет раскази“ од Дино Буцати.
 
Во рамките на Саемот на книгата ќе се одржат промоции и на: „Мозаикот на Деби Му“ на Жаклина Мучева, „Автори и дела 5“ од Васил Дрвошанов, „Димитар Илиевски – легенда на македонскиот шах“ од Ненад Баткоски, Љубомир Хаџи-Манев и Димитар Илиевски, „Резби во времето“ од Драган Попоски-Стојнин, „Уметноста на исламот“ од Титиус Буркард, потоа доделување на награди на Македонска асоцијација на издавачи (МАИ), како и мотивациски семинар во организација на издавачката куќа „Три“ со Бруно Шимлеша, Катерина Ангеловска и Илина Ведран.
Ќе има промоција на бестселерот на „Њујорк тајмс“, „Моќта на волјата“ од Рој Баумајстер и Џони Тиерини, на книгата „Црна како абонос“ и гостување на финската писателка Сала Симука, авторка на трилогијата „Снежана“, потоа доделување награди на Здружението на издавачите и книжарите на Македонија. 

© ЖУРНАЛ    ~256,88

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
За прв пат македонски филм во главната програма на Берлинскиот фестивал
Овации за Симон Трпчески во Њујорк (Видео)
„Тоска“ од Пучини во МОБ
Музејот на раскинати врски по 11 години повторно во Скопје
„Роденден на уметноста“ во МКЦ
Хрватски детски филмски евергрини од денеска Во Кинотеката
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.