МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Поднесена кривична пријава за убиство во обид против телохранителот на Мијалков
Парламентарни заедно со претседателските, заради цензусот
Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени
Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија
Занимиливости
Оваа земја најмалку го загадува воздухот

Оваа земја најмалку го загадува воздухот

четврток, 03 мај 2018, 14:38ч.   |   Z.H.

 Бутан е единствената земја која најмалку го загадува воздухот и влијае на климатските промени.

 
За „National Geographic“, премиерот на Бутан пред две години изјави дека владата и нејзините монаси успешно работат на балансирање на економскиот раст и зачувување на животната средина.
 
Оваа независна држава има околу 800.000 жители, a нејзината посветеност во одржувањето на здравата животна средина стана дел од националниот идентитет.
Во Уставот на Бутан е наведено дека екологијата и заштитата на животната средина се исклучително важни и законите налагаат најмалку 60 проценти од земјата во секој момент да се пошумени.
 
Во 2015 година тим од 100 Бутанци постави светски рекорд засадувајќи 49.672 дрва за само еден час.

© ЖУРНАЛ    ~195,67

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
Жена направи бесплатна мини-библиотека од дрво старо 110 години
На 114 години почина најстарата личност во САД
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.