МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Здравје
ЛЕК ОД ПРИРОДАТА: Ако редовно јадете краставица, еве што ќе се случи во вашиот организам!

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА: Ако редовно јадете краставица, еве што ќе се случи во вашиот организам!

четврток, 03 мај 2018, 14:38ч.   |   Z.H.

 Краставицата, го хидрира телото и го зајакнува имунитетот. 

Краставицата е прав благодете меѓу зеленчукот, бидејќи е полн со состојки кои допринесуваат за нашето здравје. Доста се користи во исхраната ширум светот, а малкумина знаат за тоа колку краставицата е всушност здрава за човечкиот организам, токму од причина што на сите ни е прилично достапна. 
Преполна со вода, краставицата најпрво помага во тоа да нашиот организам остане подолго хидриран. Освен тоа што е во состојба да го стабилизира нивото на холестерол и да зацврсти имуниот систем, краставицата се покажува како исклучителен сојузник во смалување и стабилизирање на високиот крвен притисок. 
 
Краставицата не само што може да спречи варирање на притисок, туку со неа може и да се надмине проблемот со хипертензијата која знае да биде озбилен и прилично тежок проблем. 
 
Редовното конзумирање на краставица, поготово на дневно ниво влијае во стабилизирање на нашиот крвен притисок и не држи далеку од можните болести кои се предизвикани од хипертензијата. 
 
Го намалува крвниот притисок:
 
Освен стабилизација, оние кои имаат висок крвен притисок, независно дали се во почетокот на таа ситуација или веќе е преминат како хроничен проблем,препораката е да се конзумира краставица. Со употреба на овој зеленчук, возможно е подобрување на хипертензија, бидејќи неговите својства можат брзо и ефикасно да го смалат крвниот притисок. 
 
Одржува стабилност на крвниот притисок: 
 
Високиот крвен притисок за човечкиот организам е уште поштетен доколку варира, бидејќи на тој начин може да предизвика бројни хронични болести, како ште се многуте со пореметување на нервниот систем како мозочен удар, но и до различни болести на срцето кои можат да предизвикаат смрт. 
 
За долго да се одржува крвниот притисок на солидно ниво и да биде спречен да варира толку често, постојат одредени природни начини за тоа да се спречи, а еден од нив е и конзумирање на краставица. Не е важно дали е краставицата свежа или кисела, бидејќи и едно и друго совршено ја „одработуваат својата работа“ за одржување на крвниот притисок. 
 
Помага во надминување на главоболки: 
 
Обично во ситуациите на висок крвен притисок кои со денови се поновува, се чувствува слабост пропратена со јаки главоболки. Па ваквите непријатности овозможуваат хипертензијара да биде на висока скала, а тука повторно постои еден и единствен начин, а тоа е да се испие водата од свежа краставица. 
 
Мора да се признае дека ова е многи лесен и ефикасен начин, а покрај тоа и прилично делотворно. Освен што ќе помогне да се намали главоболката во хипертензијата, сокот од краставицата го освежува и хидрира телото на начин кој му е неопходен, а секако и потребен, па сето тоа добро влијае на организмот и му е погодено. 

© ЖУРНАЛ    ~703,247

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.