МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бени Шаќири: И ВМРО ДПМНЕ да беше на власт, ќе го поддржев референдумот!
Македонија ќе бара спас за железничката линија Белград-Скопје-Солун
АКЦИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНО ЧИСТЕЊЕ НА ОПШТИНАТА ШУТО ОРИЗАРИ
Тевдовски: поддржуваме решение пензонерите да не вршат регистрација во УЈП
Свет
Четворица руски војници загинаа во Сирија

Четворица руски војници загинаа во Сирија

недела, 27 мај 2018, 18:31ч.   |   Z.H.

 Во оган што го отвориле екстремистите во Сирија, загинале четворица припадици на руската војска, соопшти министерството за одбрана на земјата.

 
„Двајца руски воени советници кои ја контролираа стрелбата на сириската артилерија, загинаа на лице место. Уште пет припадници на руската војска се ранети и веднаш се пренесени во руската воена болница. Воените лекари се бореа за животот на уште двајца ранети војници, но не успеаја да ги спасат“, се наведува во соопштението, пренесува „ТАСС“.
 
Според тврдењата на министерството, судирите се случиле во сириската провинција Деир ез Зор кога неколку единици на терористичките групи ја нападнале сириската артилерија.
 
Сириските сили заедно со руската војска се вмешале во битката.
 
„Во текот на борбата, која траеше скоро еден час, војската уби 43 терористи и уништи шест нивни возила со оружје од голем калибар кое беше монтирано на нив“ – се наведува во соопштението на министерството.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Во Германија паднал најголемиот град регистриран досега во Европа
Десетина загинати при уривање на надвозник во Италија
Долго очекуван црвен картон за Унгарија
Тројца загинати и девет повредени во Џексонвил, полицијата го откри идентитетот на напаѓачот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.