МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Мицотакис: „Илинденска Македонија“ е „ерга омнес“ на иредeнтизмот

Мицотакис: „Илинденска Македонија“ е „ерга омнес“ на иредeнтизмот

недела, 27 мај 2018, 18:28ч.   |   Z.H.

 „Илинденска Македонија“ е најлошото можно решение за спорот со името, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“, лидерот на главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“, Киријакос Мицотакис.

 
– „Илинденска Македонија“ е „ерга омнес“ на иредентизмот, смета Мицотакис.
 
Тој додаде дека уставната ревизија е од витално значење и дека решението ќе биде можно само кога истото ќе им служи на националните интереси на Грција.
 
– Уште од самиот почеток ставивме национална рамка за сеопфатно пакет решение со промена на Уставот и целосно елиминирање на иредентизмот. Јавно ќе ги соопштам моите ставови кога ќе го видам конкретниот предлог , како што направив кога премиерот ми јави дека преговараат за „Илинденска Македонија“,  изјави Мицотакис.
 
Во однос на внатрешно политичките состојби во Грција, тој навести дека доколку победи на следните парламентарни избори ќе се стреми кон создавање на широка коалиција, но ги исклучи од плановите владејачката „СИРИЗА“ и „Независните Грци“.
 
Мицотакис за време на интервјуто се осврна и на неодамнешниот напад врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис.
 
„Насилството мора да биде осудено безразлика дали доаѓа од лево или од десно“, изјави Мицотакис кој сепак ја искритикува работата на Бутарис, велејќи дека тој не е успешен како градоначалник, бидејќи за доброто или лошото управување се суди според квалитетот на секојдневниот живот.

© ЖУРНАЛ    ~87,29

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.